Художествени произведения на млади творци от Националната художествена академия, чрез които споделят своето виждане по темата за трансформациите за устойчиво бъдеще, ще бъдат представени в столичната галерия Nova Art Space. Експозицията ще бъде открита на 29 октомври и ще остане там до 10 ноември, съобщават организаторите.
Изложбата „Трансформации за по-устойчиво утре“ е съвместно събитие на „Промени картинката“ - информационната кампания на „Филип Морис“ - България и „Орбико“ - България. „Гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с фактите за сериозния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове и други отпадъци и да разберат как могат да „променят картинката“ чрез интерактивната видео инсталация на кампанията“, отбелязват от екипа.
Оркестър „Митонисимо“ с диригент Огнян Митонов открива новия си сезон с концерт, посветен на 100-годишнината от смъртта на големия оперен композитор Джакомо Пучини, съобщават от оркестъра.
Участват солистите Петя Миленова – сопрано, Пеньо Пирозов – тенор, и Добромир Момеков – баритон. Те ще изпълнят любими арии и дуети от оперите „Бохеми“, „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“, „Турандот“, „Манон Леско“, „Сестра Анджелика“, „Джани Скики“, „Момичето от златния Запад“, както и от първите опери на Пучини – „Вилиси“ и „Едгар“.
Специален акцент в концерта ще бъдат оркестрови изпълнения на малко познати, но много интересни инс
Голямата есенна изложба във виенския музей „Албертина“ е посветена на Марк Шагал - един от великите художници на ХХ век. „Пикасо е известен, Шагал е обичан“, отбеляза директорът на музея Клаус Шрьодер.
Според него популярността на Шагал се дължи на факта, че живописният свят на художника отразява чувства, познати за всеки. Студенината, която често може да характеризира модернизма, му е чужда, продължава Шрьодер.
Творчеството на Шагал се простира над 80 години и се характеризира с многостранност, която удивлява до днес. Изкуството му, известно с ярките си цветове и поетични композиции, е познато, но въпреки това не е изгубило нищо от своята загадъчност и мистериозна, духовна аура. Неповторимият му художествен изказ, който ни напомня за магията на образите от сънищата, си остава неизчерпаем космос, казват от "Албертина".
Художникът ч
Групата „Оейзис“ обяви още три допълнителни дати към турнето си във Великобритания и Ирландия поради огромния интерес от страна на феновете, които много искат да ги видят на живо за първи път от 15 години, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Новите концерти ще бъдат в „Хийтън парк“ в родния град на групата Манчестър, Англия, на 16 юли 2025 г., на лондонския стадион „Уембли“ на 30 юли и на стадион „Мърифийлд“ в Единбург на 12 август.
Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe бе издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел Галахър каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на „Оейзис“ Лиъм.
Първият концерт ще бъде в Кардиф на 4 юли следващата година. Група „Оейзис“ ще изнесе общо
Симфониета Шумен ще изнесе днес концерт под диригентството на Димитър Косев в зала „Проф. Венета Вичева“.
Солист ще бъде Симеон Гошев. Концертът е под мотото "Майстори на пианото II", в програмата са включени Концерт за пиано и оркестър No. 1 от Ференц Лист и Симфония No. 7 от Лудвиг ван Бетовен, съобщиха от Симфониета Шумен.
"Симеон Гошев е новоизгряваща звезда на европейската музикална сцена, носител на международни награди от клавирни конкурси. Завършил е музикалното си образование в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена, където учи при световноизвестните пианисти Щефан Владар, Олег Майсенберг и Лилия Зилберщайн. През 2021 г. е защитил докторска степен в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров”, с дисертация върху клавирните версии на балетите на Игор Стравински. През 2022 г. е издал своя първи солов диск &
С рязане на лента, шампанско, музика и поставяне на нови къщички за птици официално бе представен пред обществеността жилищен блок в бургаския квартал "Възраждане", чиято фасада е преобразена с графити, дело на художника Иван Янков - Esteo.
Инициативата "Изкуство за изкуство" е подкрепена от Сдружение "Посока Бургас". Преди година то организира благотворителна групова изложба "Еклектика" и с набраните от нея средства подпомага обновяването на стени и градски пространства с помощта на графити изкуство.
Това е вторият подобен блок, който се преобразява от артиста с помощта на сдружението в рамките на само два месеца. Първият, който се намира в непосредствена близост, бе представен в средата на юни отново с официално откриване с гости и музика.
"Това е изключително централен булевард. Именно това е и една от причините да изберем тези локации. Тук в
„Филип Морис“ - България и „Орбико“ - България са дългогодишни партньори, които споделят обща визия за устойчиво развитие, посочват от екипа.
/ВСР
Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с Коледен спектакъл – "Коледна приказка", микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.
Събитието ще се състои на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини, Бах и др. от GENESIS ORCHESTRA под диригентската палка на маестро Камджалов.
Сред изпълнителите са млади таланти, лауреати и стипендианти на фондациите „Стоян Камбарев“ и „Йордан Камджалов“: Мария Славова (сопран), Сара Чакърова (маримба, ксилофон), Георги Димитров-Жожо (китара), Стоян Караиванов (бандонеон), Александър Зайранов (цигулка), Калина Андреева (контрабас) и Илина Илиева (виола). Всички те са носители на отличия в международни музикалн
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създаването на културната институция. Това съобщи Стойо Тинков, експерт връзки с обществеността на театъра.
„Празникът ще бъде ознаменуван от премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Филмът е специално създаден от част от екипа на театъра по повод на достолепната годишнина. През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово стана ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното НЧ „Априлов-Палаузов“. През 2023 г. с решение на комисия е взето решение той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в Габрово и летоброенето да зап
Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.
Четиримата китайски автори, участници в
Във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ започнаха репетициите на постановката „Муа у тупан“ на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов, съобщават от културната институция.
Пиесата датира от годините около смяната на режима през 1989-а. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци, а в хумора на ситуациите, през които преминават, е включена философия и народопсихология, обясняват от трупата.
Режисьорът Николай Кенаров определя „Муа у тупан” като притча за пътя към развитието на човека. Историята е фолк гротеска, леко фантастична и абсурдна, а наличието на театър в театъра дава неограничена свобода на въображението, смята той.
Времето на действието не е дефинирано, но прилича на възможно бъдеще, в което артистите живеят в покрайнините, почти „изхвърлени“ от обществото. На това символично
Две премиери за месец октомври подготвят от Драматично-куклен театър – Враца, съобщиха от културната институция.
„Полковникът и птиците“, под режисурата на Борис Панкин и текст на Христо Бойчев, с участието на Христо Шопов, се представя на врачанска сцена на 23 октомври. Детското представление „Пинокио“ по Карло Колоди с режисьор Венцислав Асенов ще се играе на 25 октомври в Дом на енергетика в Козлодуй. Ден по-късно е представлението и през врачанската публика.
През месеца се провеждат турнета на трупите от театъра в София, Своге, Поморие, Годеч, Белово, Белоградчик, Вършец, Козлодуй, Берковица, Мизия, Оряхово, Бистрица, Марково и др. Ще бъдат представени постановката „Роклята беглец“, „Добре дошли в България 2“, както и премиерните спектакли „Кошмарна комедия“ и „Пълен напред“, допъл